Mukowiscydoza

Trening respiracyjny ze specjalnym urządzeniem (SpiroTiger®) w mukowiscydozie.

Dwudziestu czterech pacjentów poddano trwającej 1 rok obserwacji. Badania przed i po interwencji determinowane były sprawnością płuc (FVC,FEV1, FEF 25-75), opinie pacjentów na temat fizjoterapii, potrzeba stosowania antybiotyków, oraz ocena własnej sprawności fizycznej.

Rezultat: Zwiększona sprawność płuc (FEV pb.0.01), ocena własnej sprawności fizycznej (pb.0.001), mniejsze zapotrzebowanie na zażywanie antybiotyków (pb0.001). W opinii pacjentów terapia była dobra/do zaakceptowania w 92%

Polepszenie funkcji płuc i zwiększenie odpluwania plwociny u pacjentów z mukowiscydozą po dodatkowym treniningu z urządzeniem SpiroTiger w porównaniu do konwencjonalnej fizjoterapii.

 Badania przedstawiają efekty treningu SpiroTiger przeprowadzonego u 27 pacjentów, porównane z konwencjonalną fizjoterapią. Oto niektóre z rezultatów: po treningu ze SpiroTiger, FEV1 zwiększono o 13%, MEF50% 11%, a VC o 8%, porównując do fizjoterapii konwencjonalnej.

Więcej:

http://spirotiger.pl/wp-content/uploads/2012/07/C2.01-Sartori-2008-JCF-Respiratory-training-with-a-speci.pdf

Badania naukowe
Sartori R, Barbi E, Poli F, Ronfani L, Marchetti F, Amaddeo A, Ventura A
Respiratory training with a specific device in cystic fibrosis: A prospective study
Clinica Pediatrica, University of Trieste, Italy
J Cyst Fibros, 7 (4): 313 – 319, 2008

Kamin W
Improved pulmonary function and increased sputum expectoration in CF patients after additional training with SpiroTiger® compared to supervised conventional physiotherapy alone
Pediatrics Pneumonology, University of Mainz, Germany
Eur Resp J, 28, Suppl. 50, 7169, 2006

Podziel się!