SpiroTiger®

SpiroTiger® to innowacyjny sposób na trening! Jako jedyny zapewnia ćwiczenie nie tylko siły, ale także koordynacji, elastyczności, wytrzymałości, oraz szybkości mięśni oddechowych. Przyjdź i przekonaj się ile mięśnie oddechowe mogą zrobić dla Twojego organizmu!


Terapia Trening respiracyjny to m.in.:   

-istotna poprawa zdolności wysiłkowych
-poprawa wydolności mięśni odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a także  mięśni brzucha
-poprawa wytrzymałości układu oddechowego
-szybszy powrót do parametrów spoczynkowych po wysiłku
-poprawa stabilizacji centralnej.

Trening SpiroTiger®

Dlatego też terapia ta sprawdza się doskonale w zespołach bólowych kręgosłupa, chorobach pulmonologicznych, kardiologicznych, ortopedycznych oraz neurologicznych, co zostało udowodnione licznymi badaniami (Scherer 2000; Kamin 2006; Mueller 2006; Verhagen 2007; Sartori 2008; Boutellier 2008; Villiot-Danger 2010). Większość sportowców w treningu pracuje nad sprawnością mięśni szkieletowych oraz poprawą wydolności układu krwionośnego.

Jak to działa?

SpiroTiger® umożliwia nam znacznie wzmożoną pracę mięśni oddechowych przy zachowaniu takiego stężenia gazów w organizmie jak podczas normalnego oddychania. Dzieje się tak ponieważ podczas wdechu część powietrza pobieramy z otoczenia, a część z worka umieszczonego w urządzeniu, w którym znajduje się dwutlenek węgla. Takie zjawisko określa się fachowo jako środowisko isocapnic hyperpnea – oznacza to przyspieszone oddychanie przy stałej koncentracji dwutlenku węgla we krwi. Niezmienna ilość gazów w organizmie zapobiega zjawisku  hiperwentylacji, które normalnie występuje podczas wzmożonego oddychania i może powodować np. zawroty głowy, złe samopoczucie czy zasłabnięcia (takie zjawisko można zauważyć gdy np. musimy nadmuchać bardzo dużo balonów w krótkim czasie).  Hiperwentylacja jest każdorazowo bezwzględnym wskazaniem do przerwania treningu. Inne urządzenia do ćwiczeń oddechowych nie zapewniają takich warunków, co znacznie ogranicza czas treningu. Dodatkowe zabezpieczenie przed zjawiskiem hiperwentylacji podczas treningu SpiroTiger® to pojawiająca się na wyświetlaczu informacja na temat głębokości oddechu. Gdy oddech jest zbyt głęboki – strzałka pokazuje nam, że należy go spłycić, jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń – trening zostanie automatycznie przerwany. Również gdy trening jest zbyt mało intensywny urządzenie pokaże nam, że oddech należy pogłębić. Gwarantuje to, że trening oddechowy, będzie zawsze przeprowadzony w warunkach bezpiecznych, ale także na możliwie maksymalnej dla nas intensywności.

prpoporcja CO2

SpiroTiger® to jedyne urządzenie na rynku zapewniające ciągły trening przeciwko małemu oporowi – inne urządzenia umożliwiają jedynie krótkotrwały, przerywany trening przeciwko dużemu oporowi, który zapewnia poprawę jedynie siły mięśni oddechowych. Podczas treningu  SpiroTiger® ćwiczona jest wytrzymałość, siła, szybkość, koordynacja oraz elastyczność mięśni oddechowych co pozwala na kompleksowe podniesienie sprawności tych struktur. Trening ten, angażuje do wytężonej pracy absolutnie wszystkie mięśnie oddechowe czyli m.in.: przeponę, mięśnie skośne i prosty brzucha, prostownik grzbietu, mięsnie międzyżebrowe, mięśnie klatki piersiowej (piersiowy większy i mniejszy, zębaty przedni), mięsnie szyi, a także język i mięśnie twarzy. Dodatkowo wpływa to bardzo mocno na ruchomość i elastyczność klatki piersiowej. Możliwa jest poprawa wytrzymałości układu oddechowego nawet o 300%!

 trening_miesni

Rezultaty treningu respiracyjnego:

  1. Poprawa wytrzymałości układu oddechowego (nawet o 300 % na podstawie spirometrii w badaniach naukowych Boutellier 1992 Układ oddechowy jako czynnik hamujący możliwości wysiłkowe u osób trenujących. [1])
  2. Istotna poprawa zdolności wysiłkowych  i poprawa wytrzymałości (nawet o 50 % podczas testu na cykloergometrze, według badań naukowych: Boutellier 1992, Układ oddechowy jako czynnik hamujący możliwości wysiłkowe u osób trenujących. [1])
  3. Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej – umożliwia efektywniejsze oddychanie.
  4. Szybszy czas regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym
  5. Szybsza utylizacja kwasu mlekowego i produktów przemiany materii po wysiłku
  6. Bardziej efektywna praca układu oddechowego, nawet w warunkach stresowych
  7. Poprawa wydolności mięśni odcinka szyjnego i lędźwiowego oraz mięśni brzuchatrening_respio_n

Narzędzie to stwarza wiele możliwości treningowych. Początkowo sam trening z pomocą urządzenia trwa jedynie 2-3 min. jednak czas treningu jest systematycznie wydłużany przy każdej kolejnej sesji. Służy to adaptacji organizmu do nowego rodzaju wysiłku oraz przyswojeniu prawidłowej techniki oddychania. W fazie rozpoczynania treningów ze SpiroTiger® celem jest budowanie formy sportowca, którą następnie trzeba podtrzymywać przez trening najlepiej 2-3 razy w tygodniu. SpiroTiger® to doskonały sposób na rozgrzewkę przed zawodami. Czas rozgrzewki jest dobierany do czasu trwania rywalizacji. Taki sposób rozgrzewania pozwala na maksymalne skupienie podczas zawodów, a także przygotowanie układu oddechowego do wzmożonego wysiłku i stresu. SpiroTiger® świetnie sprawdza się szczególnie w dyscyplinach sportowych w których mamy kilka startów jednego dnia, wtedy krótki trening (między startami) o małej intensywności jednocześnie uspokaja układ oddechowy, jak i przygotowuje go do następnego wysiłku. Po zawodach natomiast SpiroTiger® można stosować jako cool down. Wtedy działanie treningu jest nastawione na przyspieszenie procesów regeneracyjnych i uspokojenie organizmu. Kolejne zastosowanie sprzętu to trening podczas rekonwalescencji po kontuzji czy urazie. Zaraz po urazie pomaga uporać się ze stanem zapalnym. W późniejszym okresie natomiast  pozwala na utrzymanie kondycji na wysokim poziomie, bez konieczności narażania uszkodzonej części ciała na nadmierny wysiłek. Czasami jest to jedyne wyjście by nie stracić wypracowanej wcześniej na treningach wysokiej formy!

Zobacz więcej SpiroTiger® Broszura EN

 

1. Boutellier 1992 The respiratory system as an exercise limiting factor in normal trained subject.

Podziel się!